در پی اعلام آمادگی پیشین سرویس جهانی معاملات مالی (سویفت) برای قطع ارتباط با ایران در پی تحریم‌های جهانی، این سرویس از امروز خدمات دهی به ایران را متوقف کرد.

به گزارش «تابناک»، سویفت امروز اعلام کرد، ارتباطات خود با بانک‌هایی از ایران را که مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا هستند، قطع کرده است.

در همین باره، «سی.بی.اس» با بیان این خبر، این کار را به منزله عملی شدن مؤثر تحریم‌های اتحادیه اروپا و تلاش برای منزوی کردن ایران از نظر اقتصادی معرفی کرد، زیرا معاملات مالی بدون استفاده از سویفت غیرممکن است.

سویفت مخفف نام «انجمن ارتباطات جهانی بین بانکی» است. این سرویس به منزله یک نقطه اتصال بین بانکی عمل می‌کند که برای انجام هر گونه تجارت بین المللی، از جمله تجارت نفت و گاز ضروری است.

سویفت در بیانیه‌ای درباره کار خود اعلام کرد، «تحریم‌های اتحادیه اروپا، شرکت‌هایی مانند سویفت را از ادامه فراهم کردن خدمات مالی تخصصی برای بانک‌های تحت تحریم اتحادیه اروپا منع می‌کند».

در همین رابطه، «لورنزو کامپوس»، رئیس اجرایی سویفت نیز گفته است: «قطع ارتباط بانک‌ها برای سویفت یک عمل غیرعادی و بی سابقه است. این امر نتیجه مستقیم اعمال بین‌المللی و چندجانبه برای تشدید تحریم‌های مالی ایران است».

به این ترتیب، با قطع خدمات دهی از سوی سویفت به ایران، پرداخت مبالغ مربوط به فعالیت‌های تجاری برای بخش دولتی و خصوصی کشور به شدت مشکل می‌شود. در حقیقت این کار را باید پیشرفته‌ترین مرحله از تحریم‌های غرب دانست که تاکنون علیه کشورمان اعمال شده است.