حقوق کارمندان در سال 91 دست‌کم 10 درصد افزایش می‌یابد

حقوق کارمندان در سال 91 دست‌کم 10 درصد افزایش می‌یابد

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری از افزایش بیش از 10 درصدی پرداختی کارکنان دولت در سال 91 نسبت به سال جاری بر پایه لایحه بودجه سال آینده کل کشور خبر داد.

رحیم ممبینی روز دوشنبه در نشستی خبری در مورد لایحه بودجه سال 91 گفت: پیش‌بینی شده است، میزان افزایش پرداختی به کارکنان دولت در سال 91 بیش از 10 درصد باشد.

افزایش 21 درصدی مزد کمترین حداقلهاست

عضو هیأت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار استان تهران، با اعلام اینکه شورای عالی کار در سال گذشته برای تعیین کمترین دستمزد سال جاری، نرخ تورم را 40 درصد پیش‌بینی کرده بود، گفت: این میزان برای کمترین دستمزد سال آینده به مراتب بیشتر و دست‌کم معادل 50 درصد خواهد بود.

وی در این زمینه که با توجه به نرخ تورم 21 درصدی پایان دی ماه، می‌توان انتظار داشت شورای عالی کار افزایش حداقل دستمزد سال آینده کارگران را به نسبت سال جاری دست‌کم به میزان نرخ تورم مصوب کند، گفت: این میزان حداقل حداقل‌ها برای کارگران است که حتما باید محقق شود.

به گفته دهقان کیا، این مسأله امری بدیهی و شدنی است و کارگران در نظر دارند، افزون بر آن درباره تأثیر سبد هزینه‌ها بر مصوبه نهایی شورای عالی کار وارد چانه‌زنی شوند، وگرنه افزایش حداقل 21 درصدی دستمزد در سال آینده، کف انتظارات خواهد بود.

اعلام جزییات عیدی 350 هزار تومانی

دولت جزییات عیدی 350 هزار تومانی کارمندان دولت را اعلام کرد.

بر پایه مصوبه روز سه‌شنبه، دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی و قوه قضائیه، مجازند به کارمندان خود (رسمی، ثابت، پیمانی، خرید خدمت، قراردادی و موقت) و همچنین اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی که به طور تمام وقت اشتغال به کار دارند، مبلغ ثابت سه میلیون و پانصد هزار ریال به نسبت مدت خدمت تمام وقت در سال 1390 به عنوان پاداش آخر سال (عیدی) در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه‌های اجرایی پرداخت کنند.

دولت واگذاری داوطلبانه سکه به‌ جای عیدی کارمندان را تصویب کرد

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: دولت واگذاری داوطلبانه سکه به جای
عیدی کارمندان را تصویب کرد که بنا بر آن، مبلغ سیصد هزار تومان آن به صورت سکه و مابقی به صورت پول نقد به آنها پرداخت می‌شود.

عباس کمره‌ای با بیان اینکه پیش‌بینی دولت در این خصوص واگذاری سکه با تمایل کارکنان و کاملاً ‌داوطلبانه صورت می‌گیرد، گفت: در غیر این صورت، کارکنان دولت می‌توانند درخواست دریافت 3 میلیون و 500 هزار ریال وجه نقد به عنوان عیدی پایان سال را از دستگاه‌ها داشته باشند.

اختصاص سهمیه بنزین نوروزی منتفی شد

عبدالله جلالی، قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور روز سه شنبه با تأکید بر تثبیت قیمت و سهمیه‌های بنزین خودروهای شخصی تا اطلاع ثانوی، از اختصاص نیافتن سهمیه ویژه بنزین نوروزی برای سال 1391 خبر داده است.

پیام مهم نفتی ایران به شش سفیر اروپایی چه بود؟

شش سفیر از کشورهای اروپایی، نوبت به نوبت روز چهارشنبه به وزارت امور خارجه رفتند تا هر کدام پیام و تصمیم مهم نفتی جمهوری اسلامی ایران را بشنوند. پیگیری‌ها نشان داد که ایران تصمیم به قطع صادرات نفت به دو کشور اروپایی فرانسه و هلند را نهایی کرده و به چهار کشور اروپایی ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و یونان برای تمدید قرارداد بلند مدت ( بیش از دو سال) اولتیماتوم داده است که اگر این کشورها به این اولتیماتوم بی توجهی کنند، صادرات نفت ایران به این کشورها قطع خواهد شد.

صادرات نفت به آسیا افزایش می‌یابد

همزمان با به پایان رسیدن اختلافات جدید نفتی ایران و چین درباره نحوه فروش نفت خام، دستور توقف فروش نفت به دو کشور اروپایی از پکن صادر شد. دور جدید مذاکرات نفتی جمهوری اسلامی ایران و چین از اوایل هفته گذشته، با حضور یک هیأت عالی رتبه از مدیران و معاونان وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در پکن آغاز شده و در این دور از مذاکرات، دو طرف افزون بر بحث و تبادل نظر درباره چگونگی اجرای طرحهای مشترک نفت، گاز و پتروشیمی در ایران درباره قیمت و نحوه فروش نفت خام به توافقات جدیدی دست یافته اند.

یک مقام مسئول در شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه اختلافات دو ماه گذشته ایران ـ چین برای صادرات نفت خام حل شده است، تأکید کرد: به زودی میزان حجم صادرات نفت خام ایران به این کشور آسیایی افزایش می‌یابد.

مبادله پایاپای کالای اندونزی با گاز ایران

پس از تحریم‌های صورت گرفته از جانب اتحادیه اروپا و آمریکا، بحث مبادله پایاپای با کشورهای وارد کننده نفت مثل هند و اندونزی مطرح شد. به همین منظور وزیر تجارت اندونزی گفت: در صورت دریافت پیشنهاد ایران برای انجام معاملات پایاپای این موضوع بررسی شده و خواستار دریافت گاز ایران در برابر صادرات کالا به این کشور خواهد شد.

از طرفی، پیش از بحث مبادله پایاپای، یک پایگاه خبری هند با اشاره به موافقت ایران برای دریافت پول نفت خود به روپیه در هند اعلام کرد، این پول مشمول مالیات سنگین می‌شود؛ اما وزارت نفت هند، خواستار معافیت ایران در این زمینه شده است.

شبکه برق جهان اسلام راه‌اندازی شد

به گزارش مهر، پس از توافق اولیه چهار کشور اسلامی به منظور ساخت خط لوله یک‌هزار و کیلومتری گاز اسلامی، چهارشنبه شب مقامات تهران ـ دمشق، زمینه ساخت بزرگترین شبکه برق جهان اسلام را هم فراهم کرده‌اند.

از این روی، از هفته آینده، دور جدید مذاکرات برقی ایران، عراق، سوریه و لبنان به منظور ایجاد شبکه برقی بین چهار کشور آغاز می‌شود که در صورت توافق نهایی، امکان مبادله روزانه نزدیک یک‌هزار و ششصد مگاوات برق بین این چهار کشور اسلامی فراهم می‌شود.

هم‌اکنون ایران با راه اندازی خط انتقال کرخه ـ العماره از ظرفیت صادرات روزانه یک‌هزار مگاوات برق به عراق برخوردار است که با راه اندازی شبکه مشترک، روزانه 500 مگاوات برق به سوریه و نزدیک یکصد مگاوات برق به لنان صادر خواهد کرد.

آغاز به کار نمایشگاه عرضه مستقیم مواد غذایی از سه شنبه

رئیس شورای اصناف کشور از آغاز برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم مواد غذایی از روز سه شنبه در مصلای تهران خبر داد و گفت: کالاها در این نمایشگاه با 5 تا 15 درصد تخفیف عرضه می‌شود.

قیمت شکر فله‌ای 1400 تومان تعیین شد

حمد قبله، معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در حاشیه نشست خبری رئیس سازمان حمایت مصرف کننده و تولید کنندگان گفت: بر پایه تصمیم گیری صورت گرفته و هماهنگی انجام شده، با انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر، قیمت شکر درب کارخانه با نرخ 1170 تومان درب کارخانه تعیین شده و بر پایه آن، بررسی‌ها برای تعیین قیمت شکر فله در عمده فروشی‌ها و مغازه‌ها و شکر بسته بندی کارخانجات صورت گرفته است.

بر پایه تفاهم‌های صورت گرفته، قیمت شکر فله برای مصرف کنندگان نباید در بازار بیش از 1350 تا 1400 تومان باشد و هر فروشنده‌ای که شکر فله را با قیمتی بیش از نرخ مذکور عرضه کند، متخلف شناخته می‌شود.

اعلام جزییات قیمت انواع شیرینی شب عید

رئیس اتحادیه قنادان با تشریح جزییات قیمت انواع شیرینی شب عید گفت: بر پایه نرخ‌گذاری انجام شده، قیمت هر کیلوگرم شیرینی‌تر درجه یک 5600 تومان، شیرینی دانمارکی 4 هزار تومان و کیک یزدی 3800 تومان تعیین شده است.

محمد نصرتی گفت: نرخ‌گذاری برای فروش اقلام پرمصرف شیرینی همچون شیرینی‌تر به قیمت 5600 تومان، شیرینی دانمارکی به قیمت 4 هزار تومان و کیک یزدی به قیمت 3800 تومان صورت گرفته و هیچ قنادی اجازه نخواهد داشت که بالاتر از این رقم عرضه کند.